Psychologická a kineziologická ordinace

PhDr. Naďa Verecká

(navigace)


Karty

Karty jistě znáte. Možná jste neokusili slastí mariáše či bridže, ale jistě jste se setkali třeba s Černým Petrem – tou hrou na outsidera, ukazující malému člověku, o čem je život. A znáte i Pexeso – tu sadu čtverečků deptající rodiče, jejichž paměť už dávno není to, co bývala. A což kvarteto, plné poučných obrázků  … A – ano, taky Záchod, stavěný s rozmyslem a skoro bez dechu  … Někdo se setkal i s Volem bůhvíproč vyzývaným k pádu (jako by kdy nějakému volovi stačilo k pádu pouze říct Vole, padni  …).

Ve všech klasických karetních hrách jsou zavedena nějaká pravidla, na kterých se (aspoň jakžtakž) shodnou ti, kteří se ke hře sejdou, rozhodnuti zvítězit. Snaha po vítězství vede k zábavě. To je běžné použití karet.

Ale ke kartám existuje ještě jiný přístup, než jaký mají karetní hráči. Jsou lidé – například kartářky či tarotoví znalci – kteří s kartami vedou řeč. Jako s bytostmi. Vyptají se jich na věci a karty jim odpovídají. A někdy ani nekladou otázky – jen vnímají, co karty samy říkají. Karty jsou jim partnery. Kromě pravidel o významech karet zde funguje ještě něco, co se mezi člověkem a kartami vytváří. Má to něco společného s důvěrou, s intuicí, s pročištěnou cestou, se spojením s něčím, co je těžké pojmenovat.

Takovému spojení v důvěře s něčím, co je těžké pojmenovat a co člověka může jemně vést ve chvílích, v nichž si neví rady, se lze začít učit i zde na těchto stránkách: Citáty, které se zde náhodně objevují, mohou nějak souviset s tím, co člověk zrovna v životě řeší; s nejistotou, s bolestí, s chybou, kterou opakovaně dělá, s otázkou, kterou si v poslední době kladl, s něčím, nad čím je pro něj dobré se zamyslet apod.


V rubrice Léčba svépomocí:


Slovo pro Tebe

Medica mente, non medicamentis!
(Ať léčí mysl, ne léky!)


Tyto stránky pro Vás vytvořili:

© 2011 Naďa Verecká;

webdesign Atelier GINGO